Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielicie się ze mną komentarzami, wrażeniami, wdacie się ze mną w dyskusje i polemiki.

Dziękuję za każdy komentarz, za każdy ślad, który zostawiacie.

To, że czytacie moje recenzje i książki, które subiektywnie acz z wielką szczerością i przyjemnością staram się ocenić, oraz to, że chcecie mi o tym powiedzieć, jest dla mnie najpiękniejszą nagrodą.

niedziela, 21 stycznia 2018

O technologii w służbie ksiąg

"Całodobowa księgarnia Pana Penumbry" Robin Sloan  6/10Jest to książka wielu "nie". Jest nienadęta, niespektakularna, niefilozofująca, nienachalna. Jako wierna czytelniczka wręcz przeciwnych opcji znam momenty, kiedy mój umysł mówi dość. I wtedy pora na inne czytanie. Nie na wielką powieść, nie na rozdarcie emocjonalne, nie na zadumanie nad przemijaniem, lecz na poczytanie. Dla przyjemności, dla wartkiej akcji, dla porywających bystrych dialogów. A temat? Całkiem przyjemny, niewymagający ale i ciekawy. 
 
Odkąd technologia wdarła się na zastrzeżone wcześniej poletko literackie, trwa spór o prawdziwość przekazu, zapach papieru i ilość książki w e-booku. Od lat też 'samoreklamują' się bądź opłacają chwalących wielkie loga technologiczne, w tym Google. Otóż jest tu i Google, są i e-booki i jest prawdziwa (stara!) księgarnia. Są też zakochani w czytaniu, podobni do nas książkoholicy, związani dodatkowo pewnym zadaniem, tajemnicą nieśmiertelności ukrytą w starej księdze, może wręcz sekciarskim szaleństwem lub naiwną wiarą. Jest wola kibicowania tradycjonalistom i jest kiwanie głową nad bardzo sensownymi innowacjami uzbrojonych w laptopy i skanery technologicznych geeków. Jest zwyczajnie, jest lekko, jest relaksacyjnie. A przede wszystkim jest w tym wszystkim szacunek dla czytelnika, bo ta rozrywkowa literatura podana została smacznie zarówno pod względem języka jak i treści. 
 
Ps. Malkontentom narzekającym na to, iż okładka sugeruje temat podobny do Zafonowskiego Cmentarza(...) polecam kierować się staropolskim: Nie oceniaj książki po okładce. Z wyrazami szacunku.


Wydawnictwo: Albatros, 2015
Tytuł oryginału: Mr. Penumbra's 24-Hour Bookstore
Tłumaczenie: Danuta Górska

2 komentarze:

  1. Okładka faktycznie może nie być zachęcająca dla niektórych, ale odczucia po przeczytaniu tej książki przez Paną_Ka szybko nadrabiają.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może uda się w końcu przekonać malkontentów, że okładka NAPRAWDĘ nie daje obrazu książki. Choć wiesz co, to jest jednak spore zaniedbanie ze strony wydawców... albo naciąganie na kolorowy świat - niekoniecznie wart uwagi.

      Usuń