Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielicie się ze mną komentarzami, wrażeniami, wdacie się ze mną w dyskusje i polemiki.

Dziękuję za każdy komentarz, za każdy ślad, który zostawiacie.

To, że czytacie moje recenzje i książki, które subiektywnie acz z wielką szczerością i przyjemnością staram się ocenić, oraz to, że chcecie mi o tym powiedzieć, jest dla mnie najpiękniejszą nagrodą.

niedziela, 23 grudnia 2018

O śmiertelnych błędach.

"Skazany na zło" Adrian Bednarek  8/10 


Mówią, że dobro powraca. A zło?
Bywa, że w naszym umyśle tworzą się usprawiedliwiania dla popełnianych czynów. Kierowani chęcią wymuszenia zadośćuczynienia za zło, zemsty za czyn, którego nie jesteśmy w stanie wybaczyć, dajemy sobie prawo do samosądu, do wyznaczenia pokuty winnemu, do bawienia się w boga i karanie za grzechy. Łatwo osądzać takie zachowania jako nieetyczne, pełne wewnętrznego zła, sprzeczne z kierującymi naszym życiem ludzkim poczuciem sprawiedliwości. Ale, czy gdyby to nam psychopata odebrał spokój, ukochaną osobę, poczucie życia prowadzonego wedle spełnionych marzeń, mielibyśmy w sobie moc pogodzenia się z losem? A może moc należy rozumieć inaczej? Może to ona kieruje zemstą?
Jak ocenić osobę, która, jak bohater "Skazanego na zło", podejmując niewłaściwą decyzję, ściąga na siebie przekleństwo ciągu wydarzeń, które przyniosą więcej zła niż dobra? I czy właściwie jakakolwiek decyzja, podejmowana przez człowieka szalejącego z niepokoju, zaskoczonego sytuacją mogącą zniweczyć jego plany, obrócić dotychczasowe życie w pył, może być dobra albo zła?

Adrian Bednarek, znany z cieszącej się wielka popularnością "diabelskiej" serii, powraca z bohaterem tyleż ciekawym co niepozornym. Takie przynajmniej odnosimy wrażenie po pierwszych rozdziałach. Rozpoczynając od wielkiego bum, prezentując nam już na początku książki trzęsienie ziemi o niebywałej skali, autor ukazuje nam bohatera w niezbyt pozytywnym świetle. Nie tylko, że nie wzbudza naszej sympatii fakt, że nie należy on do najwierniejszych i najbardziej szanujących kobiety mężczyzn, to dodatkowo jego niekoniecznie słusznymi decyzjami w chwili niespodziewanej tragedii zdaje się kierować jedynie egoizm i panika.
"Zastanawiałem się, w jaki sposób do codzienności wracają ludzie w podobnym położeniu. Zapewne wielu takich chodziło wolnych po ulicach, z sumieniem przepełnionym goryczą czynów, do których popchnęły ich niesprzyjające okoliczności. (…) Czy cały czas rozmyślali o swoich postępkach, wpadali w depresje lub targali się na własne życie? A może zbrodnia i brak kary uczyniły ich silniejszymi, pozwoliły twardo stąpać po ziemi?" (str.43) 
Być może znajdą się zwolennicy takich właśnie działań Wiktora Hauke, ale większość z nas, z pozycji zawsze wiedzącego lepiej czytelnika, od razu potępi jego postępowanie, spodziewając się, zresztą słusznie, przykrych konsekwencji.

Autor, usypiając naszą uwagę szansą na powodzenie odległego od litery prawa zachowania, działa tak naprawdę w celu zaskoczenia czytelnika coraz to nowymi zwrotami akcji. Strona po stronie życiem bohatera zaczyna rządzić szantaż, nieustanna niepewność, obawa o zaufanie żony, a przede wszystkim złość.  Do czasu, gdy Wiktor sam, i tylko sam, stanowił źródło zainteresowania psychopaty o wdzięcznym, nadanym sobie przez niego samemu pseudonimie Reżyser, Wiktor pozostaje na tyle pełen złości ale i pokory, by buntując się czuć jednocześnie zaciekawienie chorym zachowaniem przeciwnika. 


"Pamiętaj, nie bój się. Nadajesz się do roli. Jeśli wszystko rozegrasz według mojego scenariusza, nic ci się nie stanie. Odegraj role i wróć do swego nędznego życia, na zawsze marnując potencjał."(str.131).
Okazuje się jednak, że jest granica, której przekroczenie obudzi w nim pokłady złości, o które nawet bohater nie podejrzewał samego siebie. Gniew rodzi agresję, nakazy budzą sprzeciw, a pozorna niemożność odwetu skłania do odnajdywania rozwiązań wręcz nieprawdopodobnych. 


Gdy zdajemy już sobie sprawę, że bohater Adriana Bednarka, przepełniony wściekłością i chęcią zemsty, został przez Reżysera określony najlepszym z wybranych dotychczas Aktorów, gdy wiemy już dlaczego autor określił go "Skazanym na zło", akcja nabiera tempa nie pozwalającego na odłożenie książki.
"Zaraził Aktora prawdziwą nienawiścią. Zadłużony pijaczyna stał się bestią czerpiącą przyjemność ze zniszczenia. Stworzył Aktora doskonałego, wyniósł go na wyżyny nieznanych wcześniej umiejętności." (str.242) 
Gdy wydaje się, że zbliżamy się do rozwiązania, bohater lub kierujący jego życiem psychopata, wyrywają nam dywanik spod nóg. Znów leżymy oszołomieni, kompletnie nie wiedzący czego się spodziewać i czy wreszcie którekolwiek z naszych przypuszczeń znajdzie odzwierciedlenie w prozie Pana Bednarka.
Zaczynamy odnosić wrażenie, że wplatając z swój thriller niewyjaśnioną śmierć, morderstwa, szantaże, okaleczenia, przy opisie których aż zaciskamy powieki, autor przygotował dla nas mieszankę niemożliwą do przełknięcia. Nic bardziej mylnego. 


W świetnym stylu, plastycznie, z opisami zapierającymi dech, autor prowadzi nas przez swoją książkę z lekkością wręcz nieodpowiednią dla tego gatunku literackiego. Znakomitym, czystym językiem daje nam to, co wydaje się chronić bohatera przez zbyt ganiącymi osądami by zaraz pokazać, że złagodzenie wymiaru kary było zdecydowanie przedwczesne. A w końcu, prowadzi nas ku finałowi, który ma nam dać poczucie sprawiedliwości losu. Czyżby?

Znakomita książka, dająca poczucie uczestniczenia w akcji, zmuszająca do oceniania bohaterów, ciągłych zmian stosunku do nich, wreszcie, pozostawiająca nas z poczuciem braku możliwości jednoznacznego ocenienia czynów, których byliśmy świadkami. Polecam.

Wydawnictwo: Novae Res, 2018
Liczba stron: 328

10 komentarzy:

 1. Na pewno przeczytam tę książkę, bo kusisz. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kuszę, ponieważ to naprawdę warta uwagi książka. Czyta się ją szybko i z wielkim zainteresowaniem. Doskonale napisana, warto :)Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Mnie się bardzo podobało to, że do pewnego momentu miałam przeświadczenie "nie no fajne, ale wiadomo jak się skończy". A tu guzik, bo zwrot akcji, tak jak piszesz, wyrwał mi dywanik spod nóg;p
  Diabelska seria jest jeszcze lepsza;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że podzielasz moja opinię, w niespodziankach Pan Bednarek wydaje się być mistrzem :)Oczywiście diabelską serię nadrobię jak najszybciej, bo jesteś kolejną osoba, która ją zdecydowanie poleca. Musi to więc być czytelnicza doskonałość ;) Pozdrawiam ciepło.

   Usuń
 3. Zło często rodzi zło. Człowiekowi słabemu łatwo można mówić, że nadaje się idealnie do wybranej dla roli. Ja wybiorę tę książkę przy najbliższej okazji spośród innych propozycji. Pozdrawiam ciepło i pozytywnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są w nas uczucia, o które samych siebie nie podejrzewamy, póki życie nie zmusi nas do zmiany przekonań. Złość, gniew, chęć zemsty... Pozostaje życzyć sobie, byśmy nigdy nie zostali postawieni przed decyzją, w której żadna z dróg nie da spełnienia. Tak trudno przychodzi nam się godzić z bólem, szczególnie gdy wiemy, kto jest mu winien... Czy nie brzmi to nieco zbyt górnolotnie?? ;) To zapewne sprawka Świąt :) Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 4. Nie wiemy, co nas w życiu spotka i czego doświadczymy. Wydaje mi się, że nie potrafiłbym się na to przygotować. Twoje przemyślenia nie są zbyt górnolotne, a wręcz bardzo ważne :) Pozdrawiam równie serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszak "tyle wiemy o nas ile nas sprawdzono". W tej książce przekonujemy się dobitnie o tym, że w każdym z nas zakodowana jest pewna granica uległości, wytrzymałości, cierpliwości... poza którą może się okazać, że nawet my sami siebie nie znaliśmy. Dziękuję za miłe słowa, pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Kolejna zachęcająca recenzja, mi niestety poprzednie książki autora średnio przypadły do gustu, więc w przypadku tej najnowszej raczej spasuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie czytałam poprzedniej serii, zaczęłam znajomość z Panem Bednarkiem od powyższej książki i było to, przyznam, spotkanie bardzo przyjemne. Rzadko wracam do książek "sprzed", spodziewam się raczej rozwijania znajomości w przyszłości :) Pozdrawiam i dziękuję za podzielenie się opinią.

   Usuń