Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielicie się ze mną komentarzami, wrażeniami, wdacie się ze mną w dyskusje i polemiki.

Dziękuję za każdy komentarz, za każdy ślad, który zostawiacie.

To, że czytacie moje recenzje i książki, które subiektywnie acz z wielką szczerością i przyjemnością staram się ocenić, oraz to, że chcecie mi o tym powiedzieć, jest dla mnie najpiękniejszą nagrodą.

wtorek, 14 maja 2019

O słodko-gorzkim smaku wolności.

"Kontra" Wojtek Miłoszewski  7/10 

 

Recenzja przedpremierowa.  
Premiera: 15 maja 2019.   
 
Wiwaty dla odzyskanej wiary i nadziei na przyszłość. Dla końca okrutnego czasu walki, przelewania krwi, tracenia bliskich. Wiwaty dla nowego, wolnego życia, podarowanego nam w trzecim tomie trylogii Wojna.pl Wojtka Miłoszewskiego, o jasnym w przekazie tytule - "Kontra".
"Skończmy z tym bezsensownym mordowaniem.(...) Po tylu latach wojowania w końcu to pojąłem. Życie jest najcenniejsze. Gdy ktoś mówi, że winno się je poświęcić w imię idei, po prostu bredzi." (str.286)

Trzecia część opowieści jest nieodrodną siostrą poprzednich tomów. Pierwszy wrzucił nas w ból, w cierpienie, zaskoczył atakiem, przelał krew, rozerwał rodzinne więzi. Drugi nauczył jak częsta jest zdrada, niesprawiedliwość, jak bardzo zawieźć mogą oczekiwania, zobrazował życie pod okupacją, wieczną tułaczkę, zrywy ku wolności.

"Kontra" na powrót odchodzi od zmagania się z szarą, pozbawioną chleba i spokoju codziennością. Ponownie wkłada broń w ręce żołnierzy, ale też i w te niewinne, sprawiedliwe, nastoletnie, czasem nawet dziecięce. Pokazuje trafne ale i bardzo chybione decyzje. Gna bohaterów od Irkucka, przez Moskwę po Alaskę. Albo łączy drogi prowadzące z Rosji, z oddziałów amerykańskich sił zbrojnych czy z przedziwnego 'klasztoru', w okaleczonych wojną Katowicach.

Czasem przychodzi tułać się po ziemskim padole z noworodkiem, by poznać swoje przeznaczenie. By przekonać się, która z lekko traktowanych przedwojennych miłości okaże się tą wartą poświęcenia się na kolejne lata. Basia i Romek, których kompletnie różne, bo cywilne i żołnierskie ścieżki przetną się na nowo na rosyjskiej ziemi, przekonają się o tym najdobitniej.
Czasem przychodzi wydorośleć w ciągu kilku tygodni. I to wydorośleć w sposób najbardziej dramatyczny z możliwych - zarabiać oszustwem i ciałem, zabijać dla ochrony siebie i ukochanej osoby, uciekać przed sprawiedliwością gangsterskiego światka - taki los spotka Natalię.
"Coś w niej pękło.  Głęboko w środku. Po prostu się zapadło i w miejscu, gdzie kiedyś było serce, ziała teraz pustka." (str.209)
Czasem, gdy wojna powie już ostatnie słowo, zaczyna nosić się w sobie traumę, która nie pozwala żyć wolniej, bezpieczniej, spokojniej - nie pozwala żyć normalnie. Wpędzi w alkohol, agresję, zamieni patriotyczne bohaterstwo w poczucie, że jedynym sposobem na życie jest bandytyzm - tak odczują wolność żołnierze Gurskiego.
Mnóstwo takich historii ma dla nas w "Kontrze" Wojtek Miłoszewski. Mnóstwo zamyśleń, zastanowień, drżenia z niedowierzania i pochylenia się nad połamanymi życiorysami. A wszystko wplecione w wartkie, rozpędzone dni walki zbrojnej i tej wręcz, na dusze, gdzieś na tyłach frontu.

Stylistycznie książka nie odbiega od poprzedniczek. Warczy i pluje żołnierskimi bluzgami, bez których zabijania i patrzenia śmierci w oczy nie dałoby się znieść. Obraża językiem ludzi z narkotycznego półświatka Matuszki Rasiji. Pozbawia złudzeń co do romantyzmu w czasach dramatycznej walki o byt. Ale i łka nocami za rozrzuconą po świecie rodziną, obiecuje przyszłość w ukochanych ramionach, zadziwia głęboko skrywanym dobrem obdarzając prymitywnego kryminalistę sercem otwartym na 'riebionka'.

To znakomite zakończenie trzytomowej opowieści. Prowadzące znanych nam bohaterów drogą wartką, szybką, pełną odrażających wojennych realiów ale i momentów wzruszających do łez. Warto pozwolić doprowadzić się tą niemalże filmową formą do finału, który sporo zmieni w naszych wyobrażeniach o zakończeniu doskonałym, zagmatwa alternatywną przyszłość Polski, pozwoli pożegnać jednych, skazać innych, wykonać wyroki i okazać litość.
Polecam ku zgrabnej rozrywce, pełnej militarnych ciekawostek ale i dramatycznie rozpisanych życiorysów. Ku ambitnej rozrywce podążającej za, jak się zdaje, nieograniczoną wyobraźnią autora. 

Wydawnictwo: W.A.B., 2019
Cykl: Wojna.pl (tom3)
Liczba stron: 480

dziękuję Wydawnictwu W.A.B. za egzemplarz recenzencki


2 komentarze:

  1. Nie słyszałam wcześniej o tym cyklu. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Alternatywna teraźniejszość, w której Rosja dokonuje agresji na Polskę. Treści militarne mieszają się z obyczajowymi, nieco tchnie kryminałem, nieco fantastyką naukową. Szybka akcja, ciekawi bohaterowie. Specyficzny typ powieści ale dla mnie rewelacja : ) Pozdrawiam, może warto spróbować?

      Usuń